Ange ditt sökord

Annons:

Maginfluensa i familjen

Torsdag kväll och dottern drabbas av maginfluensa och resten av familjen verkar ha klarat sig, men ack nej: tisdag kväll maken, onsdag kväll sonen, torsdag eftermiddag och jag känner ännu inget, trots att det är jag som fångat allt kräk och bytt alla blöjor. Överallt kan jag läsa 24-48 timmars inkubationstid. Hur räknar man? När kan vi skicka tillbaka oss till dagis/jobb? Det är inte första gången detta drabbar oss. / Helena, 37

Det är är ju trista saker med magsjuka som går omkring i familjen. Det tycks vara så att det föreligger olika långa inkuatiuonstider för olika personer. Vi brukar säga att man ska ha varit besvärsfri i 2 dygn innan man går tillbaka till arbete eller skola- förskola. Några hundraprocentiga regler med hundraprocentigt resultat finna inte alla gånger.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Halvarsson
Allmänmedicin
Uppdaterad: 17 mars, 2016 Publicerad: 17 mars, 2016

Liknande frågor

Mage & Tarm

Vilken läkare behandlar ändtarmsproblem?

Vilken sorts läkare kan behandla ändtarmsproblem? Är det gynekolog ?

Mage & Tarm

Smärta i magen av apelsinjuice

Hej! Jag har en fråga angående min mage och drickandet av apelsinjuice.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: