Fick trionetta av gynekologen som sa att jag kunde fortsätta ta karta efter karta för att endast få mens 3-4 ggr om året, alltså göra uppehåll endast 3-4 ggr. När jag läste i packsedeln för tabletterna står det att om jag vill skjuta på mensen ska jag fortsätta med de 10 sista tabletterna på nästa karta. Vad är det som stämmer? Kan jag äta hela kartor efter varandra och endast göra 3-4 uppehåll per år för mens? PTO (Kvinna, 40år)
Kan jag äta hela kartor efter varandra och endast göra 3-4 uppehåll per år för mens?
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
IVF vid migrän med aura – nåt att tänka på?
Hej! Jag har en fråga om IVF-behandling med s.k. långt protokoll. Behöver det göras någon justering i medicineringen/hormonbehandlingen om man har en historia av migrän med aura? Tack!
Hur länge sitter öroninflammation i?
Hur länge brukar en öroninflammation göra ont efter man börjat använda örondroppar med antibiotika i? Samt hur länge är locket kvar i örat?
Bebis med brustna blodkärl på kinderna
Hej! Har en fråga om min lilla tjej på 3,5 månad. Har sett att hon fått som små brustna blodkärl på kinderna och är rädd för att det kan bli mer? Hon har även väldigt synliga blodådror på ögonlocken. Min BVC-sköterska säger inget speciellt om det när jag frågar vilket gör mig lite orolig! Kommer detta försvinna? Har ju hört att bebisar får tjockare hud med tiden? Vad är orsaken och vad kan man göra? Mvh Nina