Ange ditt sökord

Annons:

Kan man arbeta efter fassettblockad?

Hej jag skall göra en fassettblockad kan man arbeta direkt efteråt? får man mer smrta i direkt anslutning till ingreppet? BJ (KVinna, 56år)

Vid blockad av fasett lederna är det ju meningen att ryggsmärtorna skall ge vika omedelbart. Visst skall man ta det lugnt några timmar efteråt så att det inte blir någon blödning i vävnaderna. Det är väl mindre lämpligt att omedelbart gå till ett hårt kroppsarbete, medan det nog annars bara är bra om man rör lite på sig.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 28 juli, 2010 Publicerad: 28 juli, 2010

Liknande frågor

Rörelseapparaten

Har ont under fötterna och vet inte vad det beror på?

Hej! Jag får ont under fötterna när jag suttit eller sovit under natten. När jag tagit några steg så lindras smärtan.

Rörelseapparaten

Vet du varför jag kan ha sådana intensiva smärtor i midjan?

Hej. Har ont i höger sida i midjehöjd mest hela tiden. Mer intensivt ibland och gnolande annars. Sedan feb-mars 2012.

Alternativb

Vad är polyartros?

Har fått diagnosen Polyartros, ospecificerad. Vad är det och hur behandlas det?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten