Jag har haft Herpes (typ1) i underlivet i ca 3 år.. Sista två åren har varit fruktansvart jobbigt. Jag får skov varje gång mensen kommer och Minst 1 gång därimellan. Jag lever med det jämt skulle man kunna säga. Detta gjorde mej väldigt deprimerad, mitt förhållande tog slut osv. Nu har jag äntligen fått hjälp. Jag har ätit Valtrex i 6 mån. Och varit helt symptom fri denna period. Underbart! Jag slutade och nu är det tillbaka. Jag har fått ny medicin 6 mån till men tydligen ska man inte äta så länge. Min fråga är. Finns det någon behandling jag kan fortsätta med efter dessa 6 mån? Kommer inte kunna leva ett normalt liv utan Valtrex som det känns nu. Linda (25 år)
Finns det någon behandling jag kan fortsätta med?
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?