Ange ditt sökord

Annons:

Dålig lukt i underlivet

Jag är en kvinna på 44 år.Har nog börjat komma i övergångsåldern. Mensen kommer med bara två veckors mellanrum. Nu för ett par veckor sedan så började det att lukta något så vedervärdigt att jag aldrig har varit med om något liknande. Har köpte laktal gel som jag har tagit i ett par dgr nu. Kan det bli så här med oerhört dålig lukt i underlivet vid klimakteriet? Har aldrig haft problem tidigare med dålig lukt,eller svamp eller något liknande. Vore mycket tacksam för svar för detta är väldigt pinsamt. Har en partner och även han reagerade på lukten och sa att jag var tvungen att uppsöka läkare..Tack på förhand.. M

Illaluktande flytning beror oftast på en sorts slidkatarr som kallas bakteriell vaginos. Ofarligt, inte smittsamt, men tråkigt. Lactal har just ingen effekt enligt min uppfattning. Hjälp finns – sök din gynekolog.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Hud & Hår

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Hud & Hår

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: