Ange ditt sökord

Annons:

Panikångest och värmefobi i cirka 7 år

Hej, jag är en 21 årig man som har haft panikångest och värmefobi i cirka 7 år. Det hela började med att jag tyckte jag svettades onormalt mkt i början på höstadiet från händer,fötter,armhålar och ljumskar. Detta tyckte jag var väldigt genant. På senare år har detta eskalerat och svettningarna har blivit över hela kroppen och har panikångest som främst bryter ut under “varma förhållanden”. Har provat en stor mängd olika mediciner för detta men har inte hittat något som hjälpt mig något. Min fråga är, finns det någon medicin som är specifikt effektiv mot fobier och/eller panikångest,

Det är nödvändigt för mig att veta vilka mediciner som använts i sammanhanget innan jag kan komma med något råd. Man prövar med exempelvis olika typer av antidepressiva mediciner, där man kan ha en mycket god effekt. Samtidig behandling med psykolog eller KBT dvs kognitiv terapi kan absolut prövas.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 8 januari, 2010 Publicerad: 8 januari, 2010

Liknande frågor

Signaturen Mommo (30) frågar:

Kan "inaktivitetsstress", t.ex depression pga arbetslöshet, orsaka utmattningssymtom, generell värk, apati, yrsel?

Är farligt att kombinera klozapin och alkohol?

(man 30): Är farligt att kombinera klozapin och alkohol. Hur lätt är det att man blir medvetslös med denna kombination?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: