Kvinna 33: Jag äter Paroxetin. Före jul fick jag Paroxetin Sandoz som var ett billigare alternativ. Annars Paroxetin Hexal fungerat jättebra tills jag fick den billigare varianten. Jag har tittat i FASS och vad jag har kommit fram till själv så är det något som fattas i denna billiga tabletten. Eller har jag fel?
Generika?
Doktor Anders Halvarsson svarar: Det är alldeles riktigt att det är samma substans i de båda preparaten. När den en gång i tiden kom ut på marknaden hette den Seroxat, där den aktiva substansen är paroxetin. När patenttiden har gått ut för Seroxat är det fritt för läkemedelsbolag att tillverka samma substans som vi kallar generika. I det här fallet är det cirka fem olika bolag, som tillverkar samma substans där priset kan variera något och då tar man på apoteket det som för stunden är billigast. Det skall ju vara samma preparat. Jag träffar på patienter i min vardag som upplever skillnader även när det gäller andra mediciner som skall vara samma ämne. Det är möjligt att man kan reagera olika på olika bärarsubstanser, salter och så vidare, som nu möjligen kan skilja preparaten åt. Men egentligen skall det inte vara någon skillnad!
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
“Orolig mamma” (53) har en dotter som fått Zyprexa sedan 20 september. Hon var uppe i 30 mg/dag i ca fyra veckor:
Då ringde vi och berättade om alla biverkningar och nu är dosen 20 mg och ska sänkas till 10 mg och sedan vet jag inte.
”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:
Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen.
Zyprexa och viktuppgång
Bekymrad (kvinna 22): I början av förra sommaren hade jag min idealvikt. Sedan började jag käka Zyprexa och pang (!) så gick jag upp cirka 7 kg på en vecka.