(Kvinna 47 år): Jag äter 10mg Citalopram-Merck sen ca 2 år tillbaka. Har prövat att sluta men har blivit arg och ledsen och inte mått bra alls. Nu undrar jag om man kan äta Rosenrot också eller nåt annat naturläkemedel som gör att jag får sexlusten tillbaka.
SSRI och sexlust
Doktor Anders Halvarsson svarar: Man kan alltid pröva och se vilken effekt naturmedel har både på ens humör och sexlust. Vi vet ju att sexlusten vid nedstämdhet och depressioner minskar liksom att man kan reagera på olika vis när det gäller sexlust och antidepressiv medicinering. Några kan få sämre lust medan andra får bättre. Viktigast är att ha en öppenhjärtig dialog med sin parter om ämnet!
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
‘Är jag alkoholist?
Hej, jag fick diagnosen bipolär sjukdom för ca ett år sedan. Jag har varit på två behandlingar pga alkoholism. Tyckte att min problematik inte stämde med de övrigas. Har nu fått höra att jag "självmedicinerat" med alkohol pga min sjukdom!? Till saken hör att jag tappat omdömet och fått infall/impulser både med och utan alkohol i kroppen. Har allvarligt undrat (efteråt) om jag är helt skamlös, ansvarslös, hopplös. Kanske svårt att svara på denna korta beskrivning? Tacksam för svar i vilket fall.' Maria (42)
Är ofta nedstämd
Kvinna (51): Har sedan många år diagnos manodepressiv. Äter litium sedan över 25 år. Senaste 15 åren även antidepressiv-medicin.