Under det senaste halvåret har det blivit värre. Det sprakar i handlederna (vilket det har gjort under många år) och värker. Det hugger till i vissa ansträngda lägen. Nu har det även börjat i fingrarna.(där knäpper det när jag böjer på dom). Det värker i vristerna, tårna (där kan det också hugga till i vissa lägen), knäna och ländryggen samt mot ena höften. Jag känner mig deprimerad över detta och undrar vad det kan bero på.
Pia (31) har från och till värk i sina leder och har haft det under några år:

Skrivet av Hjortsberg…
Hjortsberg tror att det KAN vara en tidig debut av ARTROS: Det är en sjukdom som sakta skadar brosket i lederna och ger svullnad, ömhet och stelhet. Den kommer och går i perioder och kommer aldrig att “förstöra” dina leder – men väl ge dig besvär från flera olika dekar av kroppen – alltså i både stora och små leder.
Dessa besvär svarar ofta bra på lätt anti-inflammatorisk medicin, typ NSAID-preparat som t.ex Brufen /Voltaren, men kan även med fördel behandlas med ett nyare preparat som t.ex. CELEBRA (en s.k Cox 2-hämmare) som ger bra resultat. Prata med din läkare
En röntgenundersökning kan vara av värde. Provtagning för att utesluta annan inflammatorisk sjukdom kan vara en bra planering.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är polyartros?
Har fått diagnosen Polyartros, ospecificerad. Vad är det och hur behandlas det?
Molande värk i benet
Hej! Jag har en konstig molande värk i mitt högerben. Det känns bara när jag sitter ner t.ex i bilen och på jobbet.
Stödstrumpa på natten?
Hur länge ska man ha stödstrumpa på efter ny-knäled.op.19/12?? Ska man ha strumpan på natten??