Nu vill jag sluta med tabletterna, pga att jag blir otroligt trött och orkeslös av dem. Den situation som orsakade mitt depressiva tillstånd har lättat, och jag tror därför inte heller att jag har något behov av antidepressiva längre. Hur länge finns Fluoxetin kvar i kroppen sedan man slutat ta tabletterna? Kommer jag att lida lika mycket av denna trötthet ända tills det verksamma ämnet är helt avlägsnat (jag vet att Fluoxetin har lång halveringstid), eller kommer besvären att avta allteftersom substansen minskar?
Anna (23) har under en period tagit Fluoxetin mot depression:
Kroppen behöver ofta lång tid för att HELT eliminera de ämnen som bryts ner i levern. För varje dag halveras den dos som funnits i kroppen och så småningom finns det så lite kvar att vi inte kan mäta det – eller att det saknar betydelse för kroppens funktioner. De ämnen som finns i SSRI-preparat kommer att behöva flera veckor innan den mängd som kan mätas har kommit under denna gräns.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
‘Är jag alkoholist?
Hej, jag fick diagnosen bipolär sjukdom för ca ett år sedan. Jag har varit på två behandlingar pga alkoholism. Tyckte att min problematik inte stämde med de övrigas. Har nu fått höra att jag "självmedicinerat" med alkohol pga min sjukdom!? Till saken hör att jag tappat omdömet och fått infall/impulser både med och utan alkohol i kroppen. Har allvarligt undrat (efteråt) om jag är helt skamlös, ansvarslös, hopplös. Kanske svårt att svara på denna korta beskrivning? Tacksam för svar i vilket fall.' Maria (42)
Är ofta nedstämd
Kvinna (51): Har sedan många år diagnos manodepressiv. Äter litium sedan över 25 år. Senaste 15 åren även antidepressiv-medicin.