Ange ditt sökord

Annons:

Di (kvinna 20) har helt plötsligt ”jätte-lätt” fått rödaktiga ärr efter sina finnar:

Jag sköter min hud som jag alltid har gjort, dvs rengöring (Cliniques Wash away Gel Cleanser) och mjukgöring. Det uppstår lätt finnar, speciellt på kinderna. Kan det bero på att det är kallt ute och kinderna får ta emot mycket kyla och blåst eller kan det vara hormonella förändringer? Jag lider verkligen av detta. Finns det något medel man kan ta för att de röda “ärren” ska gå bort! Hjälp mig!

Skrivet av Anders Hallén…
Aknesjukdomen är en inflammation i talgkörteln och som all annan inflammation uppstår rodnad och det tar ofta tid innan rodnaden lägger sig – ju kraftigare finne desto längre tid. I grunden är akne alltid en hormonellt orsakad sjukdom, men det är sällan uttryck för någon generell hormonrubbning i kroppen.

Någon effektiv metod att få bort ärr-rodnaden finns tyvärr inte, så vad man gör är att man angriper själva akneprocessen, så att det ska uppkomma färre och mindre förändringar. Den behandling du beskriver i ditt brev låter för en huddoktor som lite för ”klen”. Aknebehandling är alltid individuell och beroende på typen av akneförändringar. Jag tycker att du skall ”hemsöka” en doktor, helst en hudläkare, för att sätta in en effektivare behandling.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för vita prickar efter solning?

Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?

Hud & Hår

Vattenansamling under ögat, allergi?

Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?

Hud & Hår

Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?

Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: