Sedan en månad äter jag tetracyklin (antibiotikum) och nu är det är ganska bra, men besvären är inte slut. Hur kan jag bli av med acne för gott? Jag behöver hjälp med det.
Hur blir man av med Acne? Olivier (man 31) har acne i ansikte och har i 16 år provat många olika mediciner:

Skrivet av Christer Hjortsberg…
Acne är ett stort problem för många ungdomar. Det beror på den hastiga överproduktionen av speciellt manligt könshormon testosteron. Det gör att fettkörtlarna producerar mycket mer fett och kan inte tömma sig och i dessa bildas det nya bakterier. Du har fått ett bakteriedödande preparat och på så sätt löser sig problemet just när infektionerna är som värst. Men de återkommer. Det gör att du måste hålla huden ren och torr samt tömma dina fettporer. Om dina besvär blir alltför kraftiga finns det även preparat som är betydligt kraftigare – men det måste en läkare skriva ut. Det finns MYCKET litteratur på Apotek om dina besvär och detta är ett mycket vanligt problem på hudkliniker – som ju gärna hjälper dig med råd och anvisningar för att lindra dina besvär. Ring hudkliniken och boka tid, men besök också Apoteket och fråga efter informativa broschyrer.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?