Ange ditt sökord

Annons:

Christoffer (23) har ätit tabletter.

Han har ätit Tetralysal mot AKNE i några månader och det fungerar väldigt bra. I ansiktet kommer i stort sett inga “finnar” alls. Däremot har han fått några röda fläckar på bröstet. De ser ut som finnar men försvinner inte på samma sätt utan kvarstår. De gör inte ont men kliar lite. Vad kan det kan vara? Har inte solat.

Skrivet av Anders Hallén…
En del djupa talgkörtelinflammationer kan bli stående under lång tid utan att det är konstigt. Det har inget med solen att göra och lär försvinna med tiden.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Keloidärr – täcks det av offentlig vård?

Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?

Hud & Hår

Vad beror kliande utslag under fötterna på?

Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?

Hud & Hår

Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?

Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: