Kan leverpastej orsaka smärta?

Kan leverpastej orsaka smärta?

Kan leverpastej orsaka smärta?

Evert (76) har lidit i flera år av smärta i benen; Jag har svullna fötter från och till. Jag är dibetiker i över 20 år. Mina ben smärtar mycket så jag tappar lusten att gör något. När jag är ute och går, måste jag sätta mig ner ofta beroende på smärtan, inte för att jag är trött eller har problem med hjärtat, Det tar ca 5-10 minuter att vila benen. Sen kan jag fortsätta ca 500 meter för att sätta mig en stund igen osv. Jag har fått Tramadol som jag fick för en operation i magen, Den tabletten har jag tagit i 2-3 år. Nu räcker det inte med 1-2 tabletter och jag har märkt att den är vanebildande. Jag försökte att sluta med dem men fick då högt blodtryck. Jag har fått veta av min läkare att jag har brist på B12 så jag tar B12 medicin 2 gånger om dagen. Något som jag har lagt märke till när jag äter smörgås med leverpastej att jag får mera smärtor av leverpastej. Det låter kanske otrogligt att det skulle vara leverpastej som förvärra smärtorna i benen, men jag har provat att äta det en dag och sen nästa dag vara utan och då känner jag mindre smärta. Kan min brist på B12 vara orsk till mina smärtor i benen, men B12 medicinen hjälper mig inte med smärtan i benen.
Professor Karl E. Arfors svarar:
Ja kosten är mycket viktig för vårt välbefinnande. En kostomläggning kan göra stor skillnad.

Jag tycker att du skall sluta äta snabba kolhydrater och lågfettsprodukter. Det är brödet som snabbt bryts ned till socker som du som diabetiker inte tål. Börja dagen med ägg och bacon och lär från www.kostdoktorn.se vad du lämpligen bör äta – när du ätit denna LCHF (lågkolhydrathögfettkost) någon månad kommer du att märka skillnad. Du kan också titta på Annika Dahlqvists blogg http://doktordahlqvist.se

 

Veckans fråga

Har du drabbats av influensan än i år?

Nyhetsbrev

E-postadress