Hej! Jag ska snart flyga till Brasilien och är rädd för att flyga, och då menar jag verkligen skräckslagen! Finns det något jag kan ta innan jag flyger som lugnar mig? Kvinna 17

Ångest - Maj-Liz Persson
Bild för Ångest - Maj-Liz Persson

Flygrädsla är ett ångest tillstånd som kallas specifik fobi. Det finns bra korttidsterapier med KBT (kognitiv beteendeterapi) som på bara 3-5 behandlingstillfällen kan bota Din flygrädsla. Du kan via vårdguiden.se på nätet hitta kontakter eller också vända Dig direkt till en kognitiv beteendeterapeut eftersom tillgången på fobibehandling inom den offentliga vården är begränsad. Du kan också ta kontakt med Psykologiska institutionen vid Stockholms universitet (om Du bor inom detta område) som ibland kan ge behandlingar inom ramen för forskning eller utbildning. Se länken Psykologiska instutitionen, SU, Psykoterapimottagning. Sedan finns det även ångestdämpande läkemedel som Du kan diskutera med Din husläkare. Dessa ger akut ångestlindring, men de ska inte tas mer än vid enstaka tillfällen.

3 år 9 månader sedan

Det är så att jag har länge fått helt oväntade utbrott. Först trodde jag och min mamma att det var för att jag skulle till att ha mens, men nu har dom börjat komma allt oftare. Ibland blir dom så farliga att jag kastar sönder saker, slänger saker och tillslut brister ut i tårar. Bor med min pojkvän 90 mil ifrån vänner och familj men daglig kontakt med familjen. Vet inte vad det kan vara för fel, vill inte att det här ska påverka min relation med pojkvännen. I familjen finns det symptomer utav ADHD. /Christina 19

Ångest - Maj-Liz Persson
Bild för Ångest - Maj-Liz Persson

Det Du beskriver är impulskontrollstörning, vilket kan ha olika orsaker. Man har hos kvinnor t.ex. Premestruelltt syndrom som yttrar sig med irritabilitet och "kort stubin" strax före man får sin menstruation. Det kan även ha andra orsaker och då vill man gärna höra hur Du varit som barn och i tidiga tonåren. Då kan det röra sig om en s.k. bokstavsdiagnos(ADHD/ADD, Autismspektrumstörning). Detta ska då utredas via en psykiatrisk mottagning och gå via remiss från husläkaren. Det är viktigt att söka hjälp om det inverkar på Ditt liv och Din dagliga funktion.

3 år 9 månader sedan

Jag har ett problem, jag åt Roacuttan i ungefär 6 månader, slutade med dessa pga depression. Mår nu fortfarande dåligt, så dåligt att jag inte kunnat dejta då killarna undrar varför jag blir arg/ledsen. Har fått svårt för att träffa kompisar och även min familj vill bryta kontakt med folk. Har pratat med en kvinna om mina problem men vi kom ingen vart så undrar om det kanske är dags att börja ta tag i att ringa till någon på vårdcentralen/sjukhuset och be om antidepressiva, ska jag gå så långt? /Kvinna 19

Ångest - Maj-Liz Persson
Bild för Ångest - Maj-Liz Persson

Du ska absolut ta kontakt med Din vårdcentral och beskriva Dina symtom. En biverkan med Roacutan är just depression och därför är det viktigt att Du får hjälp så snabbt som möjligt. Det finns olika typer av antidepressiva läkemedel och det får Du och Din husläkare diskutera vilket som skulle passa DIg bäst.

3 år 9 månader sedan

Hej Tar citalopram 20mg redan i 3år + sobril vid behov. Har ont i vänstra sidan av bröstkorgen. Tryck under revbenen samt bakdelen. Det släpper lite när jag tar sobril men inte helt. Jag testade något som heter apaurin och mådde väldigt bra då. Smärtan i bröstkorgen släppte när jag tog Apaurin från förna Yugoslavien (lugnande medicin). Undrar om det kan va något fel med hjärta eller kan det vara depressiv orsak till smärta Har bra ordning på livet och vet inte vad kan jag göra mer för att må bättre. Tacksam för svar /Man 47

Ångest - Maj-Liz Persson
Bild för Ångest - Maj-Liz Persson

Citalopram 20 mg som Du haft i 3 års tid och inte blivit helt återställd i Din depression/ångest borde höjas till 40 mg /dag i första hand. Apaurin är ett bensodiazepinpreparat(diazepam) som liknar Sobril som ger akut ångestdämpning, men som ska medicineras kortvarigt och mycket restriktivt, då det finns en risk för vanebildning och missbruk. Prata med Din läkare i första hand och diskutera depressionsmedicineringen. Dina symtom med bröstsmärtor bör också utredas och utredas med bl.a. EKG. Det kan också vara ett ångesttecken, men för säkerhets skull bör man utesluta någon hjärtåkomma.

3 år 9 månader sedan

Hej, jag är 18 år och är bipolär och har adhd, jag äter strattera mot adhdn men jag tycker inte att den funkar. Förr fick jag concerta och den funkade bra, men av någon anledning fick jag för mig att jag inte behövde den längre men nu när jag är 18 är det möjligt att jag kan få den utskriven igen? För jag har läst att personer över 18 år inte får concerta. Jag mår jättedåligt och vet inte vart jag ska vända mig och jag önskar verkligen att någon kan svara på min fråga. Med vänliga hälsningar en okoncentrerad tjej /Elin 18

Ångest - Maj-Liz Persson
Bild för Ångest - Maj-Liz Persson

Ta kontakt med Din vårdcentral för att få en remiss till psykiatrisk öppenvårdsmottagning. Om Du har både bipolär sjukdom och ADHD är det specialistläkare i psykiatri som ska utreda och behandla Dig. Du behöver antagligen både stämningsstabiliserande läkemedel för Din bipolära sjukdom samt ADHD-medicin som får prövas ut via psykiatrikern på mottagningen.

3 år 9 månader sedan

Hej! Jag är så trött och har ingen aptit. Svårt att komma igång. På kvällen känns det bättre. Tar Depottablett 1 mg Xanor Lyrica150mgx2, 60 mg Peroxitin,samt Metoprolol 25mg (för hjärtat slår fort) Har Artrit och för detta får jag Ibumetin 600 mgx2. Omeprazol. En arsenal av piller alltså! Mammografi ok. Jag är så livrädd att ha en dödlig sjukdom!!! Nästan fobisk. Skulle vilja ha en skiktröntgen men var vänder jag mig? Mvh Eva 59+

Ångest - Maj-Liz Persson
Bild för Ångest - Maj-Liz Persson

Du äter både antidepressiva och ångestdämpande samt smärtstillande och magmedicin. Det är vanligt förekommande läkemedel och går att kombinera. Dina symtom låter ändå som att Du fortfarande har en depression. Prata med Din läkare och diskutera byte av Paroxetin till ett antidepressivt läkemedel med lite annan profil som kan ge bättre effekt när det gäller Ditt sänkta stämningsläge.

3 år 9 månader sedan

Fick i Tyskland Novaminsulfon-ratiopharm 500mg som smärtstillande efter en knäskada. Den innehåller: Metamizol-Natrium 1 H2O Analgetium, Antipyrikum. Finns det något preparat som är lika bra här i Sverige? Till vilket namn? Tabletterna hade gynnsam effekt utan biverkningar.
/Sten 66

Läkemedelsupplysningen
Bild för Läkemedelsupplysningen

Novaminsulfon-Ratiopharm med det verksamma ämnet metamizol är ett smärtstillande, inflammationsdämpade och febernedsättande läkemedel. Det är inte ett godkänt läkemedel i Sverige. Här finns ett flertal andra godkända läkemedel med smärtstillande och inflammationsdämpande effekt som din läkare kan ordinera om det anses lämpligt för att lindra dina besvär.

3 år 9 månader sedan

För ca 5 mån sedan fick jag så kallad droppfot. Har fruktansvärd smärta fortfarande, men får ingen remiss någonstans. Vart kan jag söka? Står inte ut längre. Kan nu lyfta på tårna och gå cirka halva dagen, sedan kommer smärtan och jag får sitta i rullstol och sover i stort sett inte. Bor i Tärnaby. / Lillian 51

Smärta - Jan-Rickard Norrefalk
Bild för Smärta - Jan-Rickard Norrefalk

Nu vet jag inte orsaken till att Du drabbats av droppfot med en besvärlig smärta, men om Du inte kan få hjälp på Din vårdcentral, så bör Du få remiss till en neurolog eller smärtläkare.

3 år 9 månader sedan

Hej! Under en lång period har jag haft stegrande problem som har inneburit; stundvis ingen känsel i vänster arm och ben, stundvis ingen kontroll i vänster arm och ben, ont i huvudet, ryckningar i vänster del av kroppen och blåmärken utan någon (känd) orsak. Under den senaste veckan har även kalla saker som nuddat vänster sida av kroppen känts varma, och vice versa. Jag har under kanske två/tre veckors tid ett antal gånger hostat blod, och jag undrar nu vad allt detta kan bero på? / Annie 14

Smärta - Jan-Rickard Norrefalk
Bild för Smärta - Jan-Rickard Norrefalk

Har Du haft de problem Du beskriver under lång period och dessutom börjat hosta blod, så ska Du genast söka läkare för närmare utredning och bedömning.

3 år 9 månader sedan

Sedan en vecka har jag haft mycket värk kring ett revben. I början liknade det träningsvärk. Jag utövar wakeboard på elitnivå och det innebär liknande och tunga rörelser varje dag. Tror inte på någon spricka eller fraktur då ja inte kan minnas något traumatisk. Kanske kan vara Tietzes syndrom som jag läst om eller någon form av stressfraktur?. Problemet är att jag befinner mig i Asien tre månader framöver samt har ett VM om en vecka så vad bör man göra? Det är uthärdligt men får inte bli värre. / Benjamin 24

Smärta - Jan-Rickard Norrefalk
Bild för Smärta - Jan-Rickard Norrefalk

Har Du inget känt trauma mot bröstkorgen eller revbenet så kan det vara så att revbenet hakat upp sig. Revbenet rör sig inte som det ska vid in- och utandning t ex. Något Tietze syndrom tror jag inte att det rör sig om i Ditt fall. Jag skulle föreslå en kur med antinflammatorisk medicin och låta en sjukgymnast som är kunnig inom ortopedisk medicin kan undersöka och behandla Dig. Mobilisering av revbenet brukar ge god effekt. Önskar Dig lycka till i VM.

3 år 9 månader sedan
 
E_PARSE Error in file php.module(80) : eval()'d code at line 4: syntax error, unexpected 'return' (T_RETURN)