Hej jag undrar på att börja med ppiller men är rädd att gå upp i vikt finns det något ppiller där risken är minimal? Tack Chanel (kvinna 15år)
Redaktionen
Enligt olika studier är det inte så vanligt att gå upp i vikt av p-piller. Neovletta är ett bra förstahands val av p-piller. Om du tycker din vikt påverkas och du äter som tidigare kan man byta sort.
3 år 10 månader sedan
Jag har ätit ppiller under en tid, tar de varje dag klockan nio. Det här är ingen komplicerad fråga egentligen, jag undrar bara om jag börjar äta ppillrena på morgonen istället, säg klockan åtta, kommer kroppen ställa in sig på att det ska vara så då? Ina (kvinna 15år)
Redaktionen
Ta din tablett på kvällen och sedan nästa på morgonen så ska det fungera bra.
3 år 10 månader sedan
När du ätit p-piller och sedan påbörjat dina sockerpiller för att få din mens och du har sex kan man bli gravid då? Undrar! (19år)
Redaktionen
En bra och vanlig fråga och som svar är att du är säker den veckan om du har tagit dina andra tabletter varje dag.
3 år 10 månader sedan
Hej! Jag har gått på p-pillret cilest i över ett år och trivts jättebra med det. Fick inga biverkningar. Jag slutade sen med dem i någon månad för att sedan börja med dem igen. Då började jag få finnar och det har jag haft nu under den månaden jag gått på dem sedan jag började igen. Brukar inte få finnar annars men nu kommer de hela tiden. Jag undrar om det kan ha att göra med att jag slutade och började igen och om det kan vara så att finnarna försvinner efter ett tag? Eftersom jag inte hade de här problemet under hela det året jag regelbundet åt Cilest. Bör jag fortsätta med dem några månader till för att se om finnarna försvinner? Johanna (19år)
Redaktionen
När man börjar eller slutar med sina p-piller kan man tillfälligt få mer acne. Cilest har fungerat för dig tidigare så fortsätt med dem och har det inte blivit bättre efter några månader så kan man fundera på om du ska byta p-piller sort.
3 år 10 månader sedan
Jag har precis börjat äta minipiller för att få min mens att minska/försvinna. Jag undrar vad som händer med äggen i mig. Om de inte stöts ut tillsammans med blodet. Vad händer då med alla ägg? S (kvinna, 16år)
Redaktionen
Vi föds med våra ägganlag och av p-piller och ibland minipiller så hämmas ägglossningen. Det betyder att äggstockarna ”sover” under den tiden du tar dina tabletter. När du sedan slutar med dina tabletter så kommer ägglossningen igång.
3 år 10 månader sedan
Hej! Jag har ätit p-piller (Novaletta 28) nu i 4-5 månader. I förra veckan tog jag fel piller- skulle börja på en ny karta och ta ett socker piller, men pga av stress så råkade jag ta det "vanliga" pillret. Är det "farligt"? Bör jag tänka på något särskilt? Jag har oxå vid vissa tillfällen glömt att det. Min gynekolog sa till mig att ta dom vid ungefär samma tid varje dag...men om jag glömmer...är det ok att ta det senare under dagen, eller bör jag hoppa över det? Cissi (kvinna 22år)
Redaktionen
I början på en Neovletta karta är det 21 hormontabletter och i slutet är det 7 sockerpiller. Om du tog en extra hormontablett, de bruna, så är det ingen fara men om du tog ett extra sockerpiller så kan du skydda dig en vecka.
Du har en glömskemarginal på 12 timmar och det ska inte gå mer än 36 timmar mellan två tabletter för att ha ett säkert preventivmedel. Om du har glömt en tablett så tar du den så fort du kommer ihåg även om det blir två tabletter på samma dag.
3 år 10 månader sedan
Hej jag började äta p-pillret Yaz för några dagar sen men jag får sån otrolig hemsk huvudvärk.Jag undra om det bara är för jag just har börjat äta dem( har inte ätit p-piller förut) eller skall jag prova någon ny sorts p-piller? Undrar (kvinna 18år)
Redaktionen
När du bara tagit p-piller några dagar är det svårt att säga om huvudvärken beror på dem. Det kan vara en biverkan men det kan även bero på så mycket annat. Om huvudvärken fortsätter så gå tillbaka till den som skrivit ut dem och diskutera eventuellt byte av preventivmedel.
3 år 10 månader sedan
Jag har under det senaste halvåret mått sämre och sämre, jag känner mig allmänt nedstämd, har ingen ork och blir väldig lätt uppgiven över småsaker. Utöver det mår jag ofta väldigt illa och måste kräkas, särskilt efter mat. Jag är väldigt yr och har även svimmat en del gånger sista månaderna. Det gör att jag är helt slut och orkar inte med någonting. Läkaren har tagit massa olika blodtester, jag har varit på magnetröntgen av hjärnan, tagit gastroskopi - och allt ser normalt ut. Det enda min läkare har gjort utöver det är att sjukskriva mig 50% de sista två månaderna. Han verkar inte hitta något fel på mig och kan därför inte hjälpa mig. Kan du hitta någon förklaring till allt detta? Tack på förhand. Frida (kvinna 22år)
Sergej Andréewitch
Bild för Sergej Andréewitch
Utredningen vad gäller kroppsliga sjukdomar tycks vara grundligt genomförd och det är bra. Mot den bakgrunden är det troligast att du lider av depression. Några typiska symtom är just genomgående och långvarig (minst 2 veckor) nedstämdhet, energilöshet, aptitlöshet och illamående, ångesten som ofta följer med depressionen kan ge yrselupplevelser. Det finns självskattningsskalor för depression som kan ge vägledning. De används av många läkare men tyvärr inte av alla. Två av de mest använda är MADRS-S och HADS är lätta att googla fram om man vill skatta sig själv.
3 år 10 månader sedan
Jag har enligt min läkare haft Ångest länge...under många års tid.Det började med en massa olika symptomer som huvudvärk,värk på olika ställen av kroppen,känselbortfall,högt blodtryck,oroligt hjärta,tinitus m.m.Av alla dessa symtomer har jag nu en stor ångest.Jag tar 150mg seloken för blodtrycket samt 2 Sobril dagligen på 10 mg st.Jag avskyr att behöva äta Sobril men tar jag ingen så blir jag alldeles konstig och yr.Värken i kroppen och känselbortfallen finns kvar men sobrilen tar bort den värsta ångesten.Enligt min läkare finns det inte mycket att göra...??Risken är väl att jag blir van vid Sobrilen och får ta högre och högre dos...?Vilket jag är orolig för då jag har blivit väldigt irriterad och ilsken.. M (kvinna 48år)
Sergej Andréewitch
Bild för Sergej Andréewitch
Jag förstår att du lider mycket av ångest men beskrivningen är tyvärr för knapphändig för att jag ska kunna ge något konkret svar eller råd. Ångest är ett vanligt symtom vid många olika sjukdomstillstånd, inte minst som en komplikation till hjärt och lungsjukdomar. Ångest är också ett vanligt symtom vid depression. Det som skulle kunna föra frågan framåt är att din läkare tillsammans med dig undersöker om du lider av depression eller möjligen något ångestsyndrom (Paniksyndrom, Generaliserat Ångestsyndrom).
3 år 10 månader sedan
Hej..är en kvinna på 52 år. Lider av vad läkarna säger panikångest. är nu sjukskriven i min tredje omgång av dåligt mående. vid min andra sjukskrivning fick jag citalopram 30mg hjälpte mig att kunna återgå i arbete. mådde ok i 5 år sen kom ångesten åter. tar nu sertralin 75mg sedan ca ett år. mår bättre men inte helt bra och jobbar nu 75%. har hört att man ska må bra redan några veckor efter att ha börjat med sertralin men jag blev mycket sämre och fick nog alla biverkningar som finns. kunde inte äta alls, skakade otroligt i hela kroppen, osv... har ju nu tagit medicinen så länge..har nästan inga ångest attacker alls..men känner oro ibland,,är trött, skakig,yr och vimsig,, ska det vara såhär?? undrar iband om det kan vara något annat än ångest som ligger bakom mitt mående? vad är det för skillnad på citalopram och sertralin? vore mycket tacksam för svar, mvh, Ammi (kvinna, 52år)
Sergej Andréewitch
Bild för Sergej Andréewitch
Att du är sjuk i så tydliga ”omgångar”, kan det bero på att du förutom panikångest också har återkommande depressioner?
Insättningsbiverkningar förekommer mest uttalat de första 2 veckorna för att sedan minska. Detta gäller för en majoritet av patienter men det finns förstås individuella skillnader så att det för några kan förekomma under längre tid.
Att du nu är fri från panikattacker tyder ju på att medicinen delvis haft mycket god effekt. De symtom som finns kvar, som oro, skakningar mm antyder att du är underbehandlad. Det kan vara så att du skulle må bättre av en högre dos av sertralin, 75mg är ingen högdos och kan höjas. Eller så skulle du ha nytta av tilläggsbehandling i form av Kognitiv Beteendeterapi.
Citalopram och sertralin tillhör båda gruppen sk Serotoninåterupptagshämmare(SSRI) och har samma verkningsmekanism (ökar tillgången på serotonin mellan hjärnceller) men är inte helt identiska varför olika individer kan reagera olika på dem, både vad gäller effekt och grad av biverkningar. Vilket preparat som passar vilken individ bäst vet man inte i förväg därför är det bra att ha några olika att välja på.
3 år 10 månader sedan