Hög puls trots blodtryckssänkande medicin

Hög puls trots blodtryckssänkande medicin

Hög puls trots blodtryckssänkande medicin

Hej. Jag är en kvinna på 73 år. Jag äter Metoprolol och Amlodipin mot högt blodtryck och har ätit medicin mot blodtrycket sedan jag var i 40-årsåldern. Nu undrar jag varför jag har fått så hög puls på morgnarna, innan jag överhuvudtaget gjort något speciellt; tagit min medicin, fikat och sitter framför TVn Tacksam för svar. /Maj-Dol, 73 år

Tabletten Metoprolol är en så kallad betablockerare och har den effekten att den tar ned pulsen, varför kanske man kan känna av lite ökad puls innan man tar den nya omgången med tabletten igen. Här kan man tala med sin läkare om att eventuellt dela på dosen till morgon och kväll eller öka på doseringen betablockerare med en så kallad depåfunktion, en tablett där utsöndringen ut i kroppen går mera långsamt och sitter i lite längre. Resultatet kan då mycket väl bli att du slipper besvär på morgonsidan. Jag utgår också ifrån att man kontrollerat din funktion när det gäller sköldkörteln så att det inte föreligger någon tendens till överfunktion.