Hej, Jag har problem med mina käkar. De låter (klickande) så fort jag ror med munnen. Spelar ingen roll om jag äter eller bara ror lite med munnen. Vad kan det vara? Har varit hos tandläkare men fick ingen hjälp. Det har varit nu cirka 2 månader Tack för svar. Iongina, 57

Allmänläkare - Anders Halvarsson
Bild för Allmänläkare - Anders Halvarsson

I det här fallet rör det sig troligast om att besvären kommer från käklederna och att man där möjligen skulle kunna ha effekt av en bettskena. Jag tycker du skall ta kontakt med tandläkaren igen och tala igenom situationen. Det kan vara så att du kan ha god nytta av att komma till specialisttandvården eller käkkirurg!

4 dagar 8 timmar sedan

Jag har torr hud, djupa spruckna sår, blåsor, gul och hård hud på mitt högra lillfinger. Jag kan inte smörja med hudkräm eller kortison för det svider så otroligt mycket. Kan inte ha fingret under varmt vatten för det gör ont. Kan egentligen inte ha fingret i blöt överhuvudtaget. Om jag böjer fingret spricker det i huden. Ibland gör det ont i leden ner mot handflatan. Vad kan det vara? Emelie, 25

Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén

Beskrivningen är den av ett torrt, sprickande men troligen också infekterat eksem. Du behöver kraftigare hjälp än du själv kan köpa på apoteket, så sök din husläkare. Men smörja måste du göra - annan bot gives inte. Och av din beskrivning att döma skall du smörja feta preparat som Locobas eller vaselin. Och sen undrar man förstås varför du har detta bara på ett enda lillfinger.

4 dagar 11 timmar sedan

Vad är det för skillnad på en infektion och en inflammation? Vilken är den bästa ansiktskrämen när man har rosacea? Går det bra att använda Eucerin med 5% karbamid? Hälsningar, kvinna, 56 år

Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén

Vid en infektion har man en inflammation som är orsakad av mikoorganismer. Men inflammation kan uppkomma på andra sätt, som t.ex. vid reumatiska sjukdomar. Ingen behandling är absolut bäst vid rosacea – du får prova dig fram.

2 veckor 18 timmar sedan

Jag har lite frågor om magmunsoperationer med titthålskirurgi. Har fått information om ökad gasbildning och att man inte kan kräkas efteråt. Hur mår man då? Hur reagerar kroppen? Kväljer man sig utan att det kommer upp något. Har även läst om nervsmärtor efteråt. Nu är jag orolig och vet inte om jag vågar göra denna utan kanske ska fortsätta med medicin livet ut istället. Med vänlig hälsning, Jenny

Redaktionen

Det är alldeles riktigt att det är förenat med stora svårigheter att kräkas efter en sådan operation. Nervsmärtor hör dock till sällsyntheterna. Man får inte glömma att alltid sätta detta pris i förhållande till de besvär man har innan det är tal om operation! Jag tycker att du sätta dig ner med den tilltänkte operatören för att få svar på dessa frågor. I dessa fall känns det alltid bättre att sitta öga mot öga.

2 veckor 19 timmar sedan

Har ett bra tag haft övernormalt mycket handsvett. Efter lite googlande kom jag fram till att det måste vara det som kallas hyperhidros, för alla symtom stämmer in på mig (http://www.internetmedicin.se/dyn_main.asp?page=1592). Jag vet att det finns en del olika behandlingar för detta. Jag har testat absolut torr och liknande men det fungerar inte och bara torkar ut mina händer. Det jag letar efter är en mer permanent metod. Operation låter vad jag har hört för riskfyllt, men sedan läste jag om botoxbehandling, vilket verkar vara ett bra alternativ, förutom priset. Om man av en läkare får diagnosen hyperhidros, kan jag då i och med att jag fortfarande är under 18 få detta till nedsatt pris eller kan ni rekommendera en annan bra behandling? Handsvetten börjar verkligen gå mig på nerverna nu. Tack för svar! Hälsningar, tjej, 17

Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén

Botoxbehandling för handsvett är ett välfungerande alternativ. Det utförs av sjukvården med samma spelregler som all annan sjukvård. Du behöver bara få hjälp med remiss till en klinik som utför detta. Starta hos din husläkare (eller hos en hudläkare om du har tillgång till en sådan).

 

3 veckor 12 timmar sedan

Hej! Jag har diabetes. På senare tid har jag fått konstigt urin. Blir slemklumpar i toaletten och sista kisset ser ut som skum. Har inte ont eller något sånt. Samt att det luktar väldigt illa.. Har legat högt i socker senaste 2 månaderna, runt 10-20 om det kan ha något med detta att göra.. Tacksam för svar. Magnus, 31

Allmänläkare - Anders Halvarsson
Bild för Allmänläkare - Anders Halvarsson

Här är det viktigt att du förutom kontroll av urinen också ser till att ditt blodsocker behandlas och blir lägre. Det kan fullt klart ha ett samband!

3 veckor 14 timmar sedan

Hej. Min son (26 år) har problem med deodoranter. Har provat många sorter med olika ingredienser, men ingen är bra. Han blir eldröd, torr, fnasig, på bara några timmar. Det går över på en vecka, men vid nya försök kommer det tillbaka. Vad kan man använda istället eller vad gör man. Mvh, IB

Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén

Det låter som han har ett eksembenäget skinn. Vid kraftiga svettningsbesvär kan man ”torrlägga” armhålan med injektioner med botulinumtoxin. Besvärligt men effektivt. Sök en hudläkare.

4 veckor 11 timmar sedan

Hej! Jag brukar bli lite svullen om benen på kvällen.Varför brukar man bli rådd att använda stödstrumpor? Är det bra av hälsoskäl eller av vilken orsak? Mvh Martin 92 år

Allmänläkare - Anders Halvarsson
Bild för Allmänläkare - Anders Halvarsson

Lite svullnad i benen mer eller mindre får vi nästan alla människor när vi suttit en hel dag. När man blir lite äldre kan man dels få obehag med att det känns stelt i benen, dels att man lättare kan får eksem och sår, ja till och med proppar i benen. Har man då stödstumpor förbygger man nämnda obehag.

1 månad 1 dag sedan

Jag har en massa hår mellan skinkorna och vill bli av med det! Hur ska jag göra och vad kan hända om jag gör det? Erik, 19 år

Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén

Erik, karlar har hår mellan skinkorna – det är alldeles normalt! Hår kan tas bort med speciell laserbehandling, något du i så fall får bekosta själv. Du kan få besvär av själva laserbehandlingen. Dessutom fyller håret faktiskt en viss funktion genom att hålla isär hudytorna på skinkorna. Tar du bort det kan du alltså få problem med att det blir rött, irriterat och svidigt i baken.

1 månad 1 dag sedan

Hej ! Jag är allergisk mot nickel, kobolt och något som heter "tixocortolpivalat" och jag undrar vad är det för något? Har letat på nätet men hittar ingen information. Är även allergisk mot parabener, så jag använder smink och hud- & hårprodukter utan parabener. Jag funderar nu om det finns i mat och om jag måste undvika det i såfall ? /Jenny 39

Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén

De allergier du har påvisade gäller för hudkontakt - inte för saker du kan äta. Tixocortolpivalat är en markör för kontaktallergi mot lokala kortisonpreparat - dock inte alla. Detta måste du diskutera med din doktor så att ditt eventuella eksem får rätt behandling.

1 månad 2 dagar sedan